Festivalul Ceramica Corund / Com. Corund / 04 - 09.09.2018

4-Sep-2018

În perioada 4 - 9 sep. 2018, la Sala de Sport din Comuna Corund, jud. Harghita s-a desfășurat festivalul de șah “Ceramica Corund”. Această întrecere șahistă este omologată internațional de către FIDE și național de către FR Șah, desfășurându-se pe patru grupe principale de joc în plus organizându-se și întreceri de Chess960, Klotz, Concurs pe echipe, toate dotate cu premii consistente. În total au participat un număr de peste 250 de șahiști legitimați, la diferite cluburi din România, Ungaria, Republica Moldova, Țara Galilor, India.

Miza concursului a fost câștigarea de premii în bani, în valoare totală de 65000 lei, dar și cupe, medalii, diplome oferite în ordinea clasamentului  de către sponsori dar și de organele locale din zona respectivă.

De asemenea sportivii participanți au avut posibilitatea, în funcție de rezultate, să realizeze norme de clasificare sportivă dar și să câștige puncte valorice de rating FIDE sau CIV. Din Focșani a participat Sebastian-Ștefan Ciobanu, junior de U12 legitimat la CSM Focșani 2007.

El a participat la grupa B de concurs desfășurat ca open în sistem elvețian în 9 runde pentru jucatori cu rating FIDE între 1600 și 2001 unde a ocupat locul 67 din 82 de participanți cu 3,5 puncte. De asemenea a mai participat la concursul de blitz în cadrul grupei D unde a ocupat locul 82 din 149 de participanți cu 4 puncte, la concursul de Chess960 a ocupat locul 6 din 12 participanți cu 4 puncte.