Cupa de vară Greșu / Stațiunea Greșu / 30.05 - 02.06.2019

2-Jun-2019

În perioada 30 mai - 2 iunie 2019, CS Șah Club Galați cu sprijinul CM de Șah Speranța Focșani a organizat concursul de șah pentru juniori și seniori ”Cupa de Vară Greșu”, acesta desfășurându-se în cadrul Complexului Flora din Greșu, județul Vrancea.

     Structura concursului a fost următoarea:

  • Grupa U1800 (seniori și juniori legitimați cu rating FIDE < 1800) desfășurat în perioada 30 mai - 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 7 runde, omologat FR Șah și FIDE;

  • Grupa U1600 (seniori și juniori legitimați cu rating FIDE < 1600) desfășurat în perioada 30 mai - 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 7 runde, omologat FR Șah și FIDE;

  • Grupa U10 (juniori legitimați la grupa de vârstă U10) desfășurat în perioada 31 mai - 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 6 runde, omologat FR Șah și FIDE;

  • Grupa U08 (juniori legitimați la grupa de vârstă U08) desfășurat în perioada 31 mai - 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 6 runde, omologat FR Șah și FIDE;

  • Grupa U06 (juniori din grupa de vârstă U06 legitimați cu rating CIV=1001 sau nelegitimați) desfășurat în perioada 31 mai - 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 7 runde, neomologat FR Șah;

  • Grupa NL (juniori nelegitimați la grupa de vârstă U14) desfășurat în perioada 31 mai - 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 7 runde, neomologat FR Șah;

  • Grupa Klotz (echipe formate din 2 seniori sau juniori) desfășurat în data de 31 mai în sistem de șah blitz, turneu pe echipe 9 runde, neomologat FR Șah;

  • Grupa Blitz Open (seniori și juniori legitimați) desfășurat în data de 1 iunie în sistem de șah blitz, open elvețian 9 runde, omologat FR Șah și FIDE;

  • Grupa Blitz U10 (juniori legitimați la grupa de vârstă U10) desfășurat în data de 1 iunie în sistem de șah blitz, open elvețian 7 runde, omologat FR Șah și FIDE.

Acest amplu concurs de șah a reunit 120 de jucători de la mai multe cluburi din Galați, Vrancea dar și din întreaga țară (CS Șah Club Galați, CSM Focșani 2007, CS Olimp Focșani, CM de Șah Speranța Focșani, ACS de Șah Realitatea Huși, ACS Smart Galați, Clubul de Șah Orizont 64 Brăila, CS Dinamo București, CS Logic 64 Brașov, CS Micul Prinț Brăila, CS Politehnica Iași, CS Șah G. Nestianu Bârlad, CSM București, CSM Craiova, CSM Pașcani, SCM Gloria Buzău, ACS Genius Galați, ACS Logic Delta, ACS Regional de Șah ”Nord-Est”, ACS Șah Chindia Târgoviște, CȘ Bicazul Bicaz, CS de Șah Lia Brașov, CS Micul Șahist Iași, CS Sergentul Vaslui) precum și din Republica Moldova.

În funcție de clasamentul final s-au remarcat și au fost premiați următorii șahiști seniori și juniori de la cluburile cu secție de șah din Vrancea:

Grupa U1800

  • Fănel Șandru de la CM de Șah Speranța Focșani, locul 1 în clasamentul general cu 5,5 puncte din 7 runde;

  • Ștefan Dănilă (junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 4,5 puncte din 7 runde.

Grupa U10

  • Yannis-Raphael Grecu de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 4,5 puncte din 6 runde.

Grupa U08

  • Patric Andrei Făcîlă de la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general cu 4,5 puncte din 6 runde.

Grupa U06

  • Robert-Andrei Mureșan de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 5,5 puncte din 7 runde.

 

 

Grupa NL

  • Denis-Ionuț Pilă (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul general cu 5,5 puncte din 7 runde;

  • Adelin-Ștefan Dăscălescu (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general cu 5 puncte din 7 runde;

  • Giulia Lungu (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul întocmit pentru fete cu 4 puncte din 7 runde.

Grupa Klotz

  • Sebastian Ciobanu și Ștefan Dănilă (juniori U14) de la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general cu 7 puncte din 9 runde.

Grupa Blitz Open

  • Ștefan Dănilă (junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 7,5 puncte din 9 runde.

Grupa Blitz U10

  • Giulia Lungu de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul întocmit pentru fete cu 3 puncte din 7 runde.

Nefiind specificați în clasamentele de mai sus, rezultate bune au mai obținut și următorii jucători:

  • Cristian-Eduard Șimon (junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 8 în clasamentul general din 41 de participanți la grupa U1600, cu 4,5 puncte din 7 runde;

  • Sebastian-Ștefan Ciobanu (junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 16 în clasamentul general din 41 de participanți la grupa U1600, cu 4 puncte din 7 runde;

  • Alexandru Borza (junior U12) de la CSM Focșani 2007, locul 22 în clasamentul general din 41 de participanți la grupa U1600, cu 3,5 puncte din 7 runde;

  • Valentin Corbu (junior U12) de la CSM Focșani 2007, locul 22 în clasamentul general din 41 de participanți la grupa U1600, cu 3,5 puncte din 7 runde;

  • Andrei-Dănuț Neagu (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 5 în clasamentul general din 21 de participanți la grupa U10, cu 3,5 puncte din 6 runde;

  • David-Mihai Andrei (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 7 în clasamentul general din 21 de participanți la grupa U10, cu 3,5 puncte din 6 runde;

  • Cristian-Eduard Șimon (junior U14) și Yannis-Raphael Grecu (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 4 în clasamentul general din 10 de participanți la grupa Klotz, cu 5 puncte din 9 runde;

  • Valentin Corbu (junior U12) de la CSM Focșani 2007, locul 10 în clasamentul general din 29 de participanți la grupa Blitz Open, cu 5,5 puncte din 9 runde;

  • Sebastian-Ștefan Ciobanu (junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 12 în clasamentul general din 29 de participanți la grupa Blitz Open, cu 5 puncte din 9 runde;

  • Yannis-Raphael Grecu de la CSM Focșani 2007, locul 4 în clasamentul general din 18 participanți la grupa Blitz Open, cu 4,5 puncte din 7 runde.

Arbitrajul a fost asigurat de către: Mihai Strîmbu, Sandu Gurguiatu și Marius Arghirescu.

 

(Autor: Mihai Strîmbu)

 

Detalii tehnice

Locul desfășurării: Hotel Flora, Galați

Grupe de joc:

- Turneul A (open general U2200)(șah clasic, omologare FIDE, sistem open, sistem elvețian, 7 runde, timp de joc 60 min + 30 sec/mutare)

- Turneul B (open general U2000)(șah clasic, omologare FIDE, sistem open, sistem elvețian, 7 runde, timp de joc 60 min + 30 sec/mutare)

- Turneul C (open general U1800)(șah clasic, omologare FIDE, sistem open, sistem elvețian, 7 runde, timp de joc 60 min + 30 sec/mutare)

- Turneul D (open general U1600)(șah clasic, omologare FIDE, sistem open, sistem elvețian, 7 runde, timp de joc 60 min + 30 sec/mutare)

- Turneul E (juniori U10)(șah clasic, omologare FIDE, sistem open, sistem elvețian, 6 runde, timp de joc 60 min + 30 sec/mutare)

- Turneul F (juniori U08)(șah clasic, omologare FR Șah, sistem open, sistem elvețian, 6 runde)

- Turneul G (juniori U06)(șah clasic, neomologat, sistem open, sistem elvețian, 7 runde)

- Turneul H (open general)(șah blitz, omologare FIDE, sistem open, sistem elvețian, 7 runde, timp de joc 3 min + 2 sec/mutare)

- Turneul I (șah Klotz)

 

Organizator: CS Șah Club Galați

Informații: Gălățanu Iulian Marinică
Telefon: 0773 804 940
Email: i.iuli003@yahoo.com

Click aici pentru prospect

Click aici pentru lista de înscrieri și rezultate
Mediatizarea evenimentului în presa locală:

- Monitorul de Vrancea

- Ziarul de Vrancea

- Sportul de Vrancea

 

Galerie foto (click aici pentru vizualizare)

 

 

 

 

Please reload

Tags

Please reload

©2018 by Blog. Proudly created with Wix.com

STRÎMBU MIHAI
Focșani, Romania (tel.: 0754 911 627 email: mihaistrimbu@yahoo.com)

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now